ÇAMAŞIR MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ

Son dönemlerde iki tip çamaşır makinesi mevcut: önden doldurmalı ve üstten doldurmalı. Evinizde makine için ayıracağınız mekana göre kapağın önden mi yoksa üstten mi açılabilir olacağına karar verebilirsiniz. 

Önden doldurulan çamaşır makineleri: 

* Yerden kazanmak için üst kısmına da kurutucu yerleştirebilirsiniz.

* Daha hassas yıkamalar için de uygundur.

* Daha az su tüketir. 

Yukardan doldurulan çamaşır makineleri: 

* Daha ucuzdur ama enerji kullanımı daha fazladır.

* Yerden kazanmak için her yere yerleştirilemeyebilir.

 

Çamaşır makinesi alırken aşağıdaki noktaları gözönünde bulundurmakta yarar var: 

* Program ve ek fonksiyonların kullanışlı olması. Ön yıkama ve kire göre süre ayarlama opsiyonları tercih edilebilir. Çok kirli olmayan çamaşırlar için hızlı yıkama programı da olmalıdır.

* Evdeki bireylerin alışkanlıklarına göre ideal kg kapasitesi ve sıkma devri seçimi (tercihen 800-1200 civarı idealdir)

* İleride su sızdıran ve gövdeyi çürüten,sürekli deterjan artığı bırakan deterjan çekmeceleri başa bela olabilir. Çıkarılıp takılabilir çekmeceli modelleri tercih ediniz.

* Yıkama ve sıkmadaki ses düzeyi de satınalma da belirleyicidir. Çok gürültülü makineleri belirli saatlerden sonra kullanamayabilirsiniz.

* Bazı zaman ayarlı çamaşır makineleri, sizin istediğiniz saatte yıkamaya başlar, böylelikle siz dışarıdayken çamaşırların makinede kalmasını önlemiş olursunuz. Çamaşırları asmak için işten veya dışardan dönüş saatinize göre makinenin başlamasını sağlayabilirsiniz.

* Çamaşır makinelerinin çalışma esnasında makinenin açılmasını engelleyecek otomatik bir kilit sistemi vardır. Güvenlik açısından mutlaka teyit ediniz.

EV KİRALAMA VEYA SATINALMA

Ve yeni evinize geçeceksiniz. Belki bir eviniz var, belki de kiralık ya da satılık arıyorsunuz. Size tavsiyemiz ev kiralarken ya da satın alırken güvendiğiniz bir emlak profesyoneline danışmanız.

EMLAK KREDİSİ - MORTGAGE

Mortgage nedir? Mortgage (Tutsat) sistemi, herhangi bir taşınmaz malın sahibi olan kişi ya da kurumdan belli şartlar ve koşullar çerçevesinde, bankalar aracılığıyla  başka kişi ya da kuruma geçmesi işlemidir.

EVLİLİK HEDİYE LİSTESİ

Gün geçtikçe daha sık karşılaştığımız 'evlilik listeleri' evliliğe hazırlanan çiftler için can simidi. Bu uygulamayla birlikte çiftler 'hatırası var' diyerek sakladıkları ve yer kaplayan hediyeleri ne yapacaklarını düşünmek zorunda kalmıyorlar.

EVLİLİK ALIŞVERİŞ İHTİYAÇ LİSTESİ

Evlilik hazırlıklarının en keyifli fakat en masraflı kısmı, oturacağınız evin hazırlanmasında karşınıza çıkar. Evinizi kurarken almak isteyebileceğiniz tüm ürünler aşağıda listelenmiştir.

EMLAK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Bir ev kiralamak veya satın almak için emlakçılarla konuşurken söylenenleri anlamakta zorluk yaşıyorsanız, emlak terimleri sözlüğümüze göz atın. Mortgage, ayni haklar, cebri satış ve diğerleri

EV ELEKTRONİĞİ SATIN ALMA REHBERİ

Evinize elektronik eşyalar satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekir? Elektrikli süpürge veya Televizyon almanın incelikleri... Süpürgeyi kaç Watt almalı? Plazma ekranlı TV mi almalı LCD mi? Full HD çözünürlük nedir?

FIRIN - OCAK SATIN ALMA REHBERİ

Fırında pişen leziz yemeklerin kokusunun evi kaplamasından daha keyifli bir şey olamaz; ancak evde yemek pişirmek aynı zamanda, kir, yağ, nem ve odaları kaplayan duman anlamına gelebilir. 

BULAŞIK MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ

Bulaşık makinelerinin zamandan tasarruf sağladığını biliyoruz; ancak aynı zamanda, elde bulaşık yıkamaya oranla çok daha fazla enerji ve su tasarrufu sağladıklarını da biliyor muydunuz? 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ

Çamaşır makinesi en dayanıklı beyaz eşyalardan biri olmakla beraber elektrik faturalarını da en çok etkileyenidir. Alacağınız makineyi, ne kadar sıklıkla ve miktarda çamaşır yıkayacağınızı göz önünde bulundurarak dikkatlice seçiniz. 

BUZDOLABI SATIN ALMA REHBERİ

Buzdolabı en pahalı ev aletlerinden olduğu için satın alırken ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap verdiğine emin olmalısınız. Buzdolabı satın alırken aşağıdaki noktaları gözönünde bulundurmakta yarar var:

BEYAZ EŞYA SATIN ALMA REHBERİ

Beyaz eşya konusunda seçeneklerin bolluğu, yeni ev kurma hazırlığında olan gelin-damat adaylarını çıkmaza sokuyor. Uzun yıllar kullanacapınız bu alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda listelenmiştir:  

MOBİLYA SATIN ALMA REHBERİ

Mobilya alacakların özellikle aşağıdaki konulara dikkat etmeleri önerilir: Mobilya alırken mutlaka birden fazla mağaza gezin ve tüm modelleri görmeye çalışın. Ne kadar çok çeşit görürseniz, beğeninize ve bütçenize uygun bir mobilya seti bulmanız o kadar kolaylaşır.