MOBİLYA SATIN ALMA REHBERİ

 

Mobilyayı satın alırken; fiyatı, rahatlığı, görünüşünün şıklığı ve estetik olarak evinizin genel konseptine uyumu, dayanıklılığı, çok amaçlı kullanım sağlayıp sağlamadığı; hacim ve ortama uygunluğu, kullanım ömrü ve tadilat durumunda çıkaracağı masraflar gibi kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz. 

  

Ayrıca satın alınan mobilyaların cila yüzeylerinin deforme olup olmadığı , üretildiği ağacın türü ve birbirine geçen parçaların sağlamlığı da kontrol edilmelidir. 

Katalogdan seçerek alım yapmayın. Mutlaka alacağınız ürünün bir numunesini görün. Ürünün ölçülerini alın, ve evinizde yerleştirmeyi düşündüğünüz alana sığıp sığmayacağını kontrol edin. 

Dolap kapakları iyi kapanmalı, çekmeceler kolasürülebilmeli, çekmece içleri kıymık, budak vb. içermemeli, uzun raflarda orta destek bulunmalı, sürgülü kapılar ve dolaplar gıcırdamamalı ve kolayca sürülebilmeli, uzun kapılar sağlam menteşelerle iyice desteklenmeli, mobilyanın kostrüksiyonu sağlam ve güvenli olmalı, iç yüzeköşeleri pürüzlü olmamalı, iç aydınlatma kolayca yapılabilmeli, masa ayakları yere tam basmalı ve birbirleriyle tam uyumlu olmalı. 

  

Kumaş kaplı mobilyaları seçerken ise öncelikle oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmasına dikkat etmek gerekir. Koltukların iskeleti kuvvetli olmalı, gıcırdamamalı, sallanmamalı; iskelet ve köşeler kumaşla iyi bir şekilde kaplanmalı; köşeler iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı; dikişler ve biyeler düzgün, desenler ortalanmış ve çizgiler dikişler uyumlu olmalı; minderler esnek ve koltukla tam uyumlu olmalı. 

Ayrıca kanepe ve koltuk satın alırken düğmelerine göz atın; güvenli bir biçimde dikilmiş olmaları önemlidir. Yıkanmak üzere çıkabilen koltuk döşemelerinde dayanıklı kumaşlar kullanılmış ve bu kumaşların kolayanmayan, terletmeyen ve kolatemizlenen özellikte olmasına dikkat etmek gerekir. 

Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlamlığı ve cilasının düzgünlüğü mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdir. 

EV KİRALAMA VEYA SATINALMA

Ve yeni evinize geçeceksiniz. Belki bir eviniz var, belki de kiralık ya da satılık arıyorsunuz. Size tavsiyemiz ev kiralarken ya da satın alırken güvendiğiniz bir emlak profesyoneline danışmanız.

EMLAK KREDİSİ - MORTGAGE

Mortgage nedir? Mortgage (Tutsat) sistemi, herhangi bir taşınmaz malın sahibi olan kişi ya da kurumdan belli şartlar ve koşullar çerçevesinde, bankalar aracılığıyla  başka kişi ya da kuruma geçmesi işlemidir.

EVLİLİK HEDİYE LİSTESİ

Gün geçtikçe daha sık karşılaştığımız 'evlilik listeleri' evliliğe hazırlanan çiftler için can simidi. Bu uygulamayla birlikte çiftler 'hatırası var' diyerek sakladıkları ve yer kaplayan hediyeleri ne yapacaklarını düşünmek zorunda kalmıyorlar.

EVLİLİK ALIŞVERİŞ İHTİYAÇ LİSTESİ

Evlilik hazırlıklarının en keyifli fakat en masraflı kısmı, oturacağınız evin hazırlanmasında karşınıza çıkar. Evinizi kurarken almak isteyebileceğiniz tüm ürünler aşağıda listelenmiştir.

EMLAK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Bir ev kiralamak veya satın almak için emlakçılarla konuşurken söylenenleri anlamakta zorluk yaşıyorsanız, emlak terimleri sözlüğümüze göz atın. Mortgage, ayni haklar, cebri satış ve diğerleri

EV ELEKTRONİĞİ SATIN ALMA REHBERİ

Evinize elektronik eşyalar satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekir? Elektrikli süpürge veya Televizyon almanın incelikleri... Süpürgeyi kaç Watt almalı? Plazma ekranlı TV mi almalı LCD mi? Full HD çözünürlük nedir?

FIRIN - OCAK SATIN ALMA REHBERİ

Fırında pişen leziz yemeklerin kokusunun evi kaplamasından daha keyifli bir şey olamaz; ancak evde yemek pişirmek aynı zamanda, kir, yağ, nem ve odaları kaplayan duman anlamına gelebilir. 

BULAŞIK MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ

Bulaşık makinelerinin zamandan tasarruf sağladığını biliyoruz; ancak aynı zamanda, elde bulaşık yıkamaya oranla çok daha fazla enerji ve su tasarrufu sağladıklarını da biliyor muydunuz? 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ

Çamaşır makinesi en dayanıklı beyaz eşyalardan biri olmakla beraber elektrik faturalarını da en çok etkileyenidir. Alacağınız makineyi, ne kadar sıklıkla ve miktarda çamaşır yıkayacağınızı göz önünde bulundurarak dikkatlice seçiniz. 

BUZDOLABI SATIN ALMA REHBERİ

Buzdolabı en pahalı ev aletlerinden olduğu için satın alırken ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap verdiğine emin olmalısınız. Buzdolabı satın alırken aşağıdaki noktaları gözönünde bulundurmakta yarar var:

BEYAZ EŞYA SATIN ALMA REHBERİ

Beyaz eşya konusunda seçeneklerin bolluğu, yeni ev kurma hazırlığında olan gelin-damat adaylarını çıkmaza sokuyor. Uzun yıllar kullanacapınız bu alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda listelenmiştir:  

MOBİLYA SATIN ALMA REHBERİ

Mobilya alacakların özellikle aşağıdaki konulara dikkat etmeleri önerilir: Mobilya alırken mutlaka birden fazla mağaza gezin ve tüm modelleri görmeye çalışın. Ne kadar çok çeşit görürseniz, beğeninize ve bütçenize uygun bir mobilya seti bulmanız o kadar kolaylaşır.