DÜĞÜN DEKORASYONU

Düğün dekorasyonunuz anlaştığınız yere göre farklılık göstereceği için öncelikle düğün mekanınızı belirlemeniz gerekiyor. Düğün yerinize karar verdikten sonra mekan yetkilileriyle sağladıkları dekorasyon detaylarını mutlaka görüşün. Böylelikle ekstra süslemeye ihtiyacınız olup olmadığı ortaya çıkacaktır. 

Salonun genel süslemesi – Konsept

Düğün dekorasyonunuzu kendiniz yapmayı düşünüyorsanız unutmayın ki önerilen yüzlerce alternatif arasında bütün ve uyumlu bir konsept oluşturmak çok da kolay değil. Organizasyon şirketleri bu konularda yardımcı olurken, öncelikle gelin ve damadın hayallerine göre bir konsept belirleyerek bu konsept doğrultusunda bütünün parçalarını fiyatlandırarak bir teklif hazırlıyorlar. Bu teklif, dekorasyon harici tüm kalemlerden salonun, masaların ve sandalyelerin süslemesine ve masa kartlarının dağıtılıp misafirlerin masalara yerleştirilmesine kadar çeşitlendirilebiliyor. 

Renkler

Dekorasyonun düğün mekanınızın renkleriyle uyumlu olmasına özen gösterin.  Mekanın duvar ve yer döşemelerinde veya halılarda tercih ettikleri renkler sizin dekorasyon renklerinizin de yönünü belirleyecektir. Açık mekanlarda doğanın kucağında veya kırlar üzerinde bir düğün hayal ediyorsanız tercih edeceğiniz tüm renkler oldukça şık duracaktır. 

Sandalye giydirme

Düğün mekanlarında genellikle plastik sandalyeler kullanıldığı için bu sandalyelerin mutlaka saten ve şifon benzeri kumaşlarla kaplanarak giydirilmesi gerekir. Mekanın sandalyeleri çok şık dahi olsa, düğün organizasyonu gelin ve gelinlik çağrıştırdığı için de sandalyeler gelin gibi giydiriliyor. İşte bu noktada organizasyon şirketleri mevcut süslemeleriyle imdadınıza yetişiyor, hazırlatmış oldukları örneklerden dilediğinizi seçebiliyorsunuz. Fakat bazı 5 yıldızlı oteller, kendi mekanlarında düğün yapan gelin-damat adayları için bu süslemeyi ücretsiz gerçekleştirebiliyorlar.

Misafir Masası Dekorasyonu ve Çiçekler

Yemekli bir organizasyon düşünüyorsanız, misafir masalarına da ayrıca süsleme düşünebilirsiniz. Sandalyelerin giydirdiği saten veya şifon benzeri takım örtülerle masalarınızı süsletebilir, masa üstünü çeşitli dekorasyon malzemeleriyle destekleyebilirsiniz. Bu konuda yüzlerce alternatifiniz olacaktır, şamdanlı çiçekler, birbirinden özel çiçek aranjmanları, masa süsleri, boncuklar, pullar, mumlar, masa kartları bunlardan sadece bazıları. 

Nikah şekerlerinin dağıtılmasını tercih etmiyorsanız bunların da masa düzenine dahil olmasını isteyebilirsiniz. Peçetelik şeklinde nikah şekerlerini masa süslemesinde kullanarak üzerine iliştireceğiniz teşekkür notuyla misafirlerinizin hatıra olarak almasını sağlayabilirsiniz. 

Canlı çiçek ve şamdan gibi süslemeler düşünmezseniz bütçe konusunda tasarruf sağlayabilirsiniz. Düğün mekanınızda da şamdan ve benzeri süsleme malzemelerinin mevcut olup olmadığını kontrol etmekte yarar var. Şamdan veya çiçek aranjmanını seçerken misafirlerin görüşünü kapamaması için çok uzun olmamasına özen gösterebilirsiniz. 

Gelin yolu ve Nikah masası süslemesi

Düğünün en güzel aksesuarlarından biridir çiçekler. Dans pistinin yanında gelin yolu adı altında ve nikah masanızda çiçeklerle aranjmanlar hazırlatabilirsiniz. Gelin yolu yaptıracağınız aranjmanın yüksekliğine, miktarına ve adedine göre farklılık gösterecektir. 

Işıklandırma

Düğününüzde bir diğer önemli konuda ışıklandırma sistemi olacaktır. Aşırı ışıklı bir mekan hem gözü yorar hem de ayrıntıların görülmesine engel olur. Aşırı loş bir ortamda sıkıcı ve yine ayrıntıları kapatan bir hava oluşturacaktır. Işıklandırma dengeli ve yeterli olmalıdır. Bu konuda her zaman çok fazla alternatifiniz olmayabilir, veya kendi anlaşacağınız bir firmayla özel bir ışıklandırma sistemi kurmak isterseniz artı maliyetler ödemeniz gerekecektir. Genellikle otellerde ve balo salonlarında çok fazla düğün yapıldığı için tecrübeyle defalarca ışık düzeninin test edildiğine emin olabilirsiniz. Yine de incelemek isterseniz, mevcut bir düğün gecesinde oteli ziyaret etmek üzere anlaşabilirsiniz. Herhangi bir elektrik kesintisine karşı da önleminizi almalı ve düğünün yapılacağı yerde jenaratör olmasına dikkat etmelisiniz. 

Anı defteri ve kürsüsü

Misafirlerinizin anı defterinize yazmalarını isterseniz, görünecek bir yerde kürsü ayarlamayı ihmal etmeyin. Düğün organizasyonunuzu bir şirkete verdiyseniz, sizin için ücretsiz hazırlanacağınıza emin olabilirsiniz. Kendiniz organize ediyorsanız bir masaya defter ve kaleminizi yerleştirmeniz yeterli olacaktır.Ancak görünür bir yerde olmasına özen gösterin, düğünden önce de bir yakınınızı misafirlere yazı yazmalarını hatırlatması için görevlendirin. ANI DEFTERİNE NE YAZILIR-ÖRNEKLER

BELEDİYE - NİKAH İŞLEMLERİ

Evlilik tek tarafın beyanıyla yapılamayacağı için ÇİFTLERİN İLK BAŞVURUDA BERABER BULUNMALARI ZORUNLUDUR.

DÜĞÜN MEKANLARI

Düğün mekanınız için alternatifler: Tarihi mekanlar, otel salonları, sosyal klüp ve tesisler, restoranlar, tekneler veya kır düğünleri için parklar.

DÜĞÜN ORGANİZASYONU

Kimileri belediye salonlarında yapılan sade bir nikahla evlenirken, kimileri düğün salonları ya da otellerde...

DÜĞÜN DEKORASYONU

Düğün dekorasyonunuz anlaştığınız yere göre farklılık göstereceği için öncelikle düğün mekanınızı belirlemeniz gerekiyor. 

HUKUKSAL KONULAR

Belediye nikah işlemleri ve evlenme şartları hakkında detaylı bilgi, hazırlanması gereken evraklar ve evliliğe dair hukuksal tüm konular...

VINTAGE BOHEM DÜĞÜN REHBERİ

Romantik, melankolik veya geçmişe özlem duyan bir kişiliğiniz varsa vintage veya rustik düğünler tam size göre. 

DAVETİYE VE NİKAH ŞEKERİ REHBERİ

Davetiye ve nikah şekeri almadan önce dikkat etmeniz gerekenler için davetiye - nikah şekeri rehberlerimizi inceleyin. 

EVLİLİK BÜTÇESİ

Aşağıdaki seçeneklerden nikah organizasyon şeklinizi seçerek örnek bütçe inceleyebilir, ve kendi bütçenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz...

DÜĞÜNE HAZIRLIK TAKVİMİ

Düğün töreni tatlı telaş, ama nasıl düzenlendiği ve planlandığı çok önemli. Ajandanızı elinize alın ve hazırlıklarınıza başlayın.

DÜĞÜN PASTASI

Düğünlerin sona ermesine yakın önemli anlardan biri de pastanın geliş zamanı. Görkemli pastalar tercihe göre romantik veya neşeli bir müzik eşliğinde...

DÜĞÜN FOTOĞRAF VİDEO ÇEKİMİ

Hayatınızın en özel günlerinden birini fotoğraflarda yaşatmak için mutlaka fotoğraf çektirin. Çok özel bir günün çok özel anlarını kaçırmayın.

İSTANBUL - DÜĞÜN FOTOĞRAFI MEKANLARI

Düğün fotoğrafçısı Caravan Wedding, İstanbul’da düğün fotoğrafı çekilecek en güzel ve en beğenilen mekanları sizler için derledi:

BARKOVİZYON GÖSTERİSİ

Barkovizyon sunumu, nikah anını bir seremoniyle desteklemek isteyenlerin konuklarıyla paylaştıkları özel bir video gösterisi anlamına geliyor. 

DÜĞÜN MÜZİĞİ NASIL SEÇİLİR

Unutulmaz bir düğün için, düğün müziklerinin seçimi önemli! Hem duygusal hem de eğlenceli bir düğünün ilk koşulu müzik seçiminden geçiyor...