DÜĞÜN PASTASI

Düğünlerin sona ermesine yakın önemli anlardan biri de pastanın geliş zamanı. Görkemli pastalar tercihe göre romantik veya neşeli bir müzik eşliğinde salona getiriliyor.

Çok katlı düğün pastaları yerlerini gittikçe az katlı ama gösterişli tasarımlara bırakıyor. Özel motifler, değişik süslemeler taşıyan bir model tercih edilirse, pastalar maket olarak düzenlenip, sadece gelin ve damadın ilk dilimi kesmelerine uygun şekilde hazırlanıyor. Gerçek pasta mutfakta servise hazırlanıp hemen misafirlere dağıtılıyor. 

Pasta Dekorasyonu

Pastalar düğünün yapıldığı mevsime göre farklılık gösteriyor. Kışın krem rengi ve beyaz, yazın ise sarı, pembe, somon renkleri ile melek motifleri ve canlı çiçek kullanılan pastalar ilgi görüyor. Bembeyaz ya da renkli kremayla kaplı pastanızı taze meyveler, çiçekler, melekler, yıldızlar, kalpler, uğur böcekleri, inci topları, kelebekler, fiyonklar, deniz kabukları, kuşlar, balıklar, nazar boncukları gibi düğün konseptine uygun bin bir çeşit aksesuarla süsleyebilirsiniz.

 Farklılığı yaratan diğer unsur düğün mekanı. Açık mekanlarda yapılan düğünlerde katlı pastalar isteniyor. Balo salonlarında ise daha gösterişli modeller terch ediliyor. Pastayı kesme zamanı geldiğinde düğün mekanları genellikle kılıç şeklinde pasta bıçakları temin ediyorlar. Gelin ve damat bu gösterişli bıçakla pastalarını kestikten sonra mekan görevlisi gelin ve damadın yemesi için bir dilim pastayı ayırıyor.

Düğün Pastası Çeşitleri / Şekli

Davetlilerinizin profiline göre pastanızın nasıl olacağına karar verebilirsiniz. Fakat, kahveli, krokanlı ve benzeri pastalar düşünüyorsanız iki kere düşünmekte yarar var! Çünkü, Türkiye’de genellikle çikolatalı ve meyveli pastalar tercih ediliyor. Süslemeleri seçerken pastayı hazırlayan kişiden mutlaka fikir almanız gerekiyor, çok fazla süsleme kullanmak pastayı olması gerekenden daha tatlı yaparak lezzetini değiştirip ağırlaştırabilir. Düğün pastasının hafif olması da önemli. Günümüzde pastanın şekli ve süslemeleri konusu hayaliniz kadar geniş. Çok tercih edilmesi dolayısıyla yuvarlak şekilli pastalar, tüm pastaların kralı olarak adlandırılıyor. Ama yuvarlak pastaları sıkıcı buluyor ve özel şekiller tercih ediyorsanız, kalp veya çiçek şeklinde; kare veya altıgen şekillerde pastalar da hazırlatabilirsiniz. 

Pasta ne zaman kesilir?

Geleneksel olarak düğün töreninin bitmesine yakın pasta sahneye gelir ve misafirlere dağıtılır. Fakat, son zamanlarda gençlerin ağırlıkta olduğu düğünlerde pasta çok canlı bir müzikle alkışlar eşliğinde sahneye girdikten sonra müzik hızlanıyor ve eğlence devam edebiliyor. Misafirlerin dikkatini pastanın gelişine çekmek için mekandan pasta gelmeden hemen once ışıkları kısmalarını ve pasta müziği başladığında sesin biraz arttırılmasını isteyebilirsiniz. Pasta müziği örnek şarkısı dinlemek için Müzik sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Pasta Bütçeniz

Pasta fiyatları, dilim fiyatı ile pastanın tasarım ve sunum şekline göre değişiyor. Pasta bütçenizi yaparken öncelikle düğün yapmayı planladığınız mekanla görüşün. Beş yıldızlı oteller, düğününüzü orada yaptığınız takdirde genellikle düğün pastanızı hediye ediyorlar veya çok daha düşük bir ücrete hazırlatabiliyorlar. Düğün pastanızı kendiniz yaptırmanız gerekirse, sezonun trendi olan pastaneva (renklendirilebilen şekerli bir hamur) malzemesiyle yapılan pastalar davetli misafir adedine göre fiyatlandırılıyor. Yani pastalarda dilim başı fiyat konuşuluyor. Çok ince el işçiliği gerektiren detaylı süslemeli pastalarda fiyatlar artış gösteriyor.

BELEDİYE - NİKAH İŞLEMLERİ

Evlilik tek tarafın beyanıyla yapılamayacağı için ÇİFTLERİN İLK BAŞVURUDA BERABER BULUNMALARI ZORUNLUDUR.

DÜĞÜN MEKANLARI

Düğün mekanınız için alternatifler: Tarihi mekanlar, otel salonları, sosyal klüp ve tesisler, restoranlar, tekneler veya kır düğünleri için parklar.

DÜĞÜN ORGANİZASYONU

Kimileri belediye salonlarında yapılan sade bir nikahla evlenirken, kimileri düğün salonları ya da otellerde...

DÜĞÜN DEKORASYONU

Düğün dekorasyonunuz anlaştığınız yere göre farklılık göstereceği için öncelikle düğün mekanınızı belirlemeniz gerekiyor. 

HUKUKSAL KONULAR

Belediye nikah işlemleri ve evlenme şartları hakkında detaylı bilgi, hazırlanması gereken evraklar ve evliliğe dair hukuksal tüm konular...

VINTAGE BOHEM DÜĞÜN REHBERİ

Romantik, melankolik veya geçmişe özlem duyan bir kişiliğiniz varsa vintage veya rustik düğünler tam size göre. 

DAVETİYE VE NİKAH ŞEKERİ REHBERİ

Davetiye ve nikah şekeri almadan önce dikkat etmeniz gerekenler için davetiye - nikah şekeri rehberlerimizi inceleyin. 

EVLİLİK BÜTÇESİ

Aşağıdaki seçeneklerden nikah organizasyon şeklinizi seçerek örnek bütçe inceleyebilir, ve kendi bütçenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz...

DÜĞÜNE HAZIRLIK TAKVİMİ

Düğün töreni tatlı telaş, ama nasıl düzenlendiği ve planlandığı çok önemli. Ajandanızı elinize alın ve hazırlıklarınıza başlayın.

DÜĞÜN PASTASI

Düğünlerin sona ermesine yakın önemli anlardan biri de pastanın geliş zamanı. Görkemli pastalar tercihe göre romantik veya neşeli bir müzik eşliğinde...

DÜĞÜN FOTOĞRAF VİDEO ÇEKİMİ

Hayatınızın en özel günlerinden birini fotoğraflarda yaşatmak için mutlaka fotoğraf çektirin. Çok özel bir günün çok özel anlarını kaçırmayın.

İSTANBUL - DÜĞÜN FOTOĞRAFI MEKANLARI

Düğün fotoğrafçısı Caravan Wedding, İstanbul’da düğün fotoğrafı çekilecek en güzel ve en beğenilen mekanları sizler için derledi:

BARKOVİZYON GÖSTERİSİ

Barkovizyon sunumu, nikah anını bir seremoniyle desteklemek isteyenlerin konuklarıyla paylaştıkları özel bir video gösterisi anlamına geliyor. 

DÜĞÜN MÜZİĞİ NASIL SEÇİLİR

Unutulmaz bir düğün için, düğün müziklerinin seçimi önemli! Hem duygusal hem de eğlenceli bir düğünün ilk koşulu müzik seçiminden geçiyor...