ADALAR BELEDİYESİ

Adalar Belediyesinde Nikah akdi için gerekli evraklar:

1. Evlendirme dairemize başvuruda bulunan çiftlerden birinin Adalar Belediyesi ilçe sınırları içerisinde ikametgah etmesi yeterlidir.

2. Adalar Belediyesi ilçe sınırları içerisinde İkametgah etmeyen çiftler bağlı bulundukları evlendirme dairesinden, başka bir yerde evlenmeleri için izin almaları gerekmektedir.

3. Çiftlerin 5 adet vesikalık fotoğrafı gereklidir. (Son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı ve fotokopi ile çoğaltılmamış olmalıdır.)

4. Çiftlerin en son medeni hali işlenmiş resimli nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri ile getirmeleri gereklidir.

5. Resimli nüfus cüzdanları asıl ve fotokopileri. (Çok yıpranmış olan nüfus cüzdanları başvuruda kabul edilmeyecektir.)

6. Çiftlerin evlilik için resmi veya özel sağlık kuruluşlarından alınan test sonuçları (resimli  ve kaşeli sağlık raporu) ile yine Hemoglobinopati tarama sonuçlarını aile hekimleri tarafından onaylanması gereklidir.

* Evlenecek çiftlerin birlikte müracaatı zorunludur.

* Müracaatlar hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

* Müracaat evrakları alındığı tarihten itibaren 6 ay (180 gün) için geçerli olduğundan istenilen nikah günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.

* Başvuruya gelemeyen adayın evlenme başvurusu için Noterden Vekalet vermesi gereklidir.

* Eksik evrak ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmez.

* Hafta içi nikahları cüzdan ücreti alındıktan sonra 15 gün içerisinde, mesai saatleri diliminde kıyılmaktadır. İleri bir tarih talep edenler, salon bedeli ücretlerini ödemekle yükümlüdür.

 

 

Not: Oda Nikahları 15 gün içerisinde mesai saatleri arasında kıyılmaktadır. 

REŞİT OLMAYANLAR

* 18 Yaşını doldurmamış olan çiftler anne baba muvafakat name ile evlenebilirler. (ay ve gün hesabı ile) Anne ve Babadan biri ölmüş ise ölümü Nüfus Kağıt Örneği ile belgelenecektir.

* Muvafakat name alamayan kişiler anne ve babalarıyla birlikte kimlik fotokopileri ve 1 adet resim getirmeleri gerekmektedir 17 Yaşını doldurmamış olanlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.


BOŞANMIŞ ve DUL OLANLAR

* Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 10 ay (300 gün) geçmeden evlenemezler.

* Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler için aile mahkemesinden iddet müddetini (300 gün) kaldırması kararı alınıp evrakta kesinleşme şerhi de olmalıdır.

* İlgililerin nüfus cüzdanlarında son medeni halinin işlenmiş olması zorunludur.

* Boşanan aynı çiftlerin tekrar evlenmeleri durumunda, istenilen belgeler normal müracaat belgeleriyle aynıdır.

 


YABANCI EVLİLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

* Yabancı uyruklu olanlar çok dilli doğum belgesi ve bekarlık belgesi ile müracaat ederler (Almanya, Avusturya, Hollanda… vs.)

* Diğer ülkeler İstanbul da bulunan konsolosluklarından alacakları evlenme belgelerini Kaymakamlıklara tasdik ettireceklerdir.

* İstanbulda konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara da bulunan Büyükelçiliklerinden alacakları, evlenme ehliyet belgelerini T.C. Dışişleri Bakanlığına tasdik ettirmek zorundadırlar.

* Yabancı uyruklu Bay ve Bayanların pasaportlarını Yeminli Tercüman Bürolarından tercüme yaptırıp Noterden onaylatmaları gereklidir.

* Nikah akdi esnasında nikahı kıyılacak yabancı uyruklu Türkçe bilmeyen kişi için nikah esnasında tercüman bulundurulması zorunludur.

* Kendi ülkelerinden ve Türkiye’deki Konsolosluklardan alınan doğum belgesi, bekarlık belgesi, evlenme ehliyet belgesi ve ikamet tezkerelerindeki yazı karakterleri ile pasaporttaki yazı karakterlerinin aynı olması zorunludur. Aksi takdirde evraklar kabul edilmeyecektir.

* Lahey Antlaşmasına dahil olmayan ülkeler kendi bölgelerindeki yetkili mahkemelerce verilen Evlenme Ehliyet Belgesi (Bekarlık Belgesi) ve Doğum Belgelerinin Türkçe Tercümeleri ile birlikte Konsolosluğumuz tarafından onaylanması zorunludur. (Evlenme Yönetmeliği 20. Madde 3. Fıkra) Örnek Ülkeler : Fas, Brezilya vb.

 

 

ADALAR İLÇESİNDE İKAMET ETMEYENLER

* Adalar İlçesinde ikamet etmeyip Adalar Belediyesi evlendirme dairesinde nikah yaptıracaklar, İkamet ettikleri yerde bulunan evlendirme dairesine müracaat ederek izin belgesi alacaklardır.

* Adalar İlçesinde ikamet edip, başka yerde nikah kıydıracak kişiler gerekli evrakları hazırlayarak Adalar Belediyesi nikah dairesinden izin belgesi alarak istedikleri yerde nikah kıydırabilirler.

* Kızlık soyadını kullanmak isteyen bayanlar gerekli matbu evrakı doldurarak Evlendirme memuru önünde imzalayacaklardır.

* Mal rejimi talebi olan çiftler müracaat sırasında noterden yaptıracakları mal rejimi talep belgesini vermek zorundadırlar.

 

 

2017 YILI KAYIT MÜRACAATLARI 5 ARALIK 2016 TARİHİNDEN İTİBAREN ALINMAKTADIR. - MÜRACAAT EVRAKLARI; (SAĞLIK RAPORU, İZİNNAME BELGESİ) ALINDIĞI TARİHTEN İTİBAREN 6 AY SÜRE İLE GEÇERLİDİR. NOT: EVRAK GEÇERLİLİK SÜRESİ 180 GÜN OLARAK HESAPLANACAKTIR.

Çiftler en erken müracaat tarihini takip eden ikinci gün evlenebilirler. Nikah gün ve saat rezervasyonu müracaat sırasında ve müracaatı takip eden beş (5) ayı geçmeyecek şekilde yapılmaktadır. 

 

BELEDIYEMIZ NIKAH SALONU
VE DİĞER YERLERDE
YAPILACAK NIKAH AKDİ
ÜCRETLERİ

   

 

a) Oteller,Yat, kulüp, plaj vs. gibi Turistik Mekanlarda

 

 

400,00

b)Dügün Salonları

 

 

250,00

c)Evlerde kıyılacak Nikahlar

 

 

250,00

d)Diğer Yerlerde

 

 

250,00

e)Belediyede Mesai Haricinde Yapılacak Nikah Ücreti

 

 

250,00

t)Belediye Personeline ve
çocuklarına

 

 

Defter Ücreti Alınacak

g)İlçemiz Dışından Nakil Gelenler (izin belgeli) Mesai ve Hafta Sonu Salon Ücretlerine Fark Ücreti.

 

 

350,00

h)Çiftlerden Aile Cüzdanı Ücreti Haricinde Alınacak Dosya Ücreti

 

 

50,00

i)Eşlerden Birinin Yada ikisinin Yabancı Olması Durumunda Ek Ücret

 

 

600,00

 


 

Altınordu cad. No: 21 Büyükada / İstanbul

0216-382 3 382

 

 

adalar.bel.tr

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.