ATAŞEHİR BELEDİYESİ

Ataşehir Belediyesinde Nikah akdi için gerekli evraklar:

1. 18 yaşını doldurmuş ve çiftlerden birinin Ataşehir’de ikamet etmesi durumunda Nikah Dairesi’ne başvurulması gerekir. (İkamet adresi Nüfus Müdürlüğü Adrese Dayalı KPS-Kimlik Paylaşım Sistemi - MERNİS - kaydı olmalıdır.)

2. Çiftler ilçemizde ikamet etmedikleri halde kayıtlı bulundukları ilçeye ait evlendirme dairesinden yazılı izin alarak, belediyemize başvurabilirler.

3. 6 adet vesikalık fotoğraf (Son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı)

4. Aile hekiminden sağlık raporu (resimli, mühürlü, kaşe ve onaylı)

5. Nüfus cüzdanları asılları ve fotokopileri (10 yılı aşan, yıpranmış nüfus cüzdanları kabul edilmemektedir.)Nüfus cüzdanları asılları ve fotokopileri (10 yılı aşan, yıpranmış nüfus cüzdanları kabul edilmemektedir.)

6. Çiftlerin birlikte başvurmaları gerekmektedir.

7. Çiftlerden birinin ikametgahı Ataşehir’de olmalıdır.

8. İkametgahı Ataşehir ilçesi olup farklı il ve ilçelerde nikah kıydırmak isteyenler izin belgesi almak zorundadırlar.

 

* Kayıt ve müracatlar sabah 09:00-11:45, öğlenden sonra 13:00-15:30 arasıdır.

* Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları Mal Ayrılığı Sözleşmesi müracaat dosyasına konulur.

* Kızlık soyadını kullanmak isteyenlerin, evlendirme memuruna kayıt anında söylemeleri gerekmektedir. Soyadı dilekçesi sistemden çıktı olarak alınmakta olup evlendirme memurunun önünde imzalanacaktır. Soyadı dilekçesi ve mal rejimi sözleşmesi müracaat esnasında bildirilmelidir.

* Ataşehir'de ikamet etmeyenler, ikamet ettikleri yerin evlendirme dairesinden izin belgesi alarak evlendirme dairemize başvurabilirler.

* Evlilik başvuru evrakları düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay (180 gün) süre ile geçerli olduğundan, istenilen nikah günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.

* İstenilen evraklar tamamlandıktan sonra gün için müracaat edilecektir. Eksik evrakla müracaat, yasa gereği kabul edilmemektedir.

* Müracaat edildikten sonra en erken, gün varsa 3 gün sonraya gün verilmektedir. Müracaat tarihinde yasa gereği evlenme işlemi yapılmamaktadır.

* Evlenmek isteyen çiftlerin ilçemiz dışında evlenmek istemeleri halinde çiftlerin birlikte müracaatı ile evlenme izin belgesi alarak evlenme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

* Evrakların geçerlilik süresi 6 aydır. (evrak düzenleme tarihi ile nikahın kıyılacağı tarih arasında geçerlidir.)

* Evraklar teslim edildikten sonra ücreti ödenecektir.

* Müracaatlar Küçükbakkalköy Mahallesi Şehit Şakir Elkovan Caddesi No: 20 Kat:4 Ataşehir adresinde Novada AVM içerisinde bulunan Evlendirme Memurluğuna yapılacaktır.

 

 

 

 

YABANCI EVLİLİKLER İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

* Yabancı uyruklu ise Bekarlık Belgesi ve Doğum Belgesi Türkiye'de bağlı bulunduğu konsolosluktan alınarak konsolosluğun bağlı bulunduğu ilçe kaymakamlığından onaylatılmış olacak. Bekarlık belgesi, İstanbul'da konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara'da bulunan Büyükelçiliklerinden alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığınca onaylatılması gerekmektedir. Bu evraklarda anne adı, baba adı, doğum yeri ve tarihi açık ve net bir şekilde belli olmak zorundadır. Aksi takdirde doğum belgesi getirmek zorunludur. Avrupa ülke vatandaşları kendi ülkelerinden çok dilli evlenme ehliyet belgesi ve doğum sicil raporu alacaktır. Lahey Sözleşmesi'ne taraf ülke vatandaşları kendi ülkelerinden alacakları Apostille şerhli Evlenme Ehliyet Belgesi ve doğum belgesini Türkiye'deki noterden tercüme ettireceklerdir. Lahey Sözleşmesi'ne taraf olmayan ülke vatandaşları kendi ülkelerinden alacakları evlenme ehliyet belgesini ve doğum belgesini ülkelerinde bulunan Türk Dışişlerine tasdik ve tercüme ettirerek müracaatta bulunabilirler.

* Pasaportun Türkçe tercümesi (noter onaylı)

* Aile Hekiminden sağlık raporu (resimli, mühürlü, kaşe ve onaylı)

* 6 adet fotoğraf (son altı aylık)

Vize problemleri olanların müracaatları kesinlikle işleme alınmayacaktır.

 

REŞİT OLMAYANLAR İÇİN

* Çiftler 16 yaşını doldurup 17'sinden gün almış iseler, adaylar Aile Mahkemesinden kesinleştirilmiş evlenebilir kararı almaları,

* 17 yaşını doldurup 18'inden gün alan adaylar noterden alınmış Anne-Baba muvafakatnamesi ile evlenebilir. Anne veya Babadan biri vefat etmiş ise vefatı nüfus kaydı ile belgelenecektir.

 

BOŞANMIŞ VEYA DUL BAYANLAR İÇİN

Boşanmış, evliliğin butlanına hükmedilmiş veya kocası vefat etmiş kadın boşanma veya evliliğin butlanına dair mahkeme kararı veya kocasının vefat tarihinden itibaren 300 gün geçmedikçe yeniden evlenemez. Ancak, kadın 300 günlük süre dolmadan önce doğum yaptığı veya Mahkemece bu sürenin kısaltılmasına veya kaldırılmasına karar verdiği takdirde kadın için bekleme süresi ortadan kaldırılır. Aile Mahkemesi kararının kesinleştirilmesi zorunludur. (4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 132. Maddesi ve Evlendirme Yönetmeliği 15/c Maddesi)

 

 


 

Şehit Şakir Elkovan cad. No:20 Kat:4 (Novada AVM)        Ataşehir / İstanbul

0216-570 5000

 

 

atasehir.bel.tr

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.