KANARYA ADALARI

Sıcak iklimini kültürü ve el değmemiş doğası ile harmanlayan Kanarya Adaları yazları turist akınına uğruyor. Sıcak iklimi ve macera tutkunlarınca bilinen timsah parklarıyla dikkat çeken Kanarya Adaları havaların iyice ısınmasıyla dünyanın her yerinden gelen turistlerin akınına uğruyor.

İspanya’nın güney batısında yer alan Kanarya Adaları’nın Avrupa tatil merkezleri arasında da coğrafi önemini her geçen gün artıyor.

Kanarya Adaları plajları, denizi, doğasıyla olduğu kadar diskoları, barları, gece klüpleri ile de kendinden sıkça söz ettiriyor. Sıcacık iklimi, bir o kadar sıcak insanları ile doğadan ve plajlardan daha fazlası var Kanarya Adalarında. Mega tatil köyleri ve modern yapıların arkasında saklanmış küçük balıkçı köylerini gitmişken görmenizi tavsiye ederiz. Adaları en çok ziyaret edenler arasında ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelandalılar olduğu biliniyor.

Havaların ısındığı aylarda Kanarya adalarında yer bulmak adeta imkansız. Bu mevsimde kalabalık olmasının yanında fiyatlarda oldukça pahalı. Yemekler konusunda titizseniz adadaki zeytinyağlı yemeklere dikkat edin. Ada halkı yemeklerde zeytinyağı bolca kullanıyorlar.

Kanarya adalarında tarih, kültür ve doğaya ilişkin görülebilecek çok fazla şey var. 7 adanın yüzölçümü olarak en büyüğü olan Gran Canaria’da yıl boyunca sanat festivalleri yapılıyor.

Festival Internacional de Musica, the Festival de Opera, the Festival de Ballet Danza adı verilen müzik dans, film festivallerine yıl boyunca katılabilirsiniz. Santa Cruz’da yapılan karnavalların Rio Karnavalı ile yarıştığı biliniyor.

Nerelere gidilir?

Ağırlıklı olarak İspanya kültürünün hüküm sürdüğü Kanarya Adaları La Palma, Gran Canaria, El Hierro, Lazarote, La Gomera, Tenerife ve Fuerteventura adlı 7 küçük adadan oluşuyor. Yüzölçümü bakımından en büyük olan Gran Canaria adasında Playa Del Ingles ve Maspalmas turistlerin en çok gittiği plajlardan. The Calle Mayor de Triana, Las Parmas adasının en kalabalık alışveriş caddelerinden. Fuerteventura küçük balıkçı köyleriyle çevrelenmiş. Lazarote adasında ise Timanfaya Milli Parkı ile lav çukurları turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Dünya sosyetesinin uğrak yerlerinden Tenerife’de Las Canadas milli parkına da uğramadan gelmeyin. La Gomera adasındaki Gran Ran vadisi oldukça ilgi görürken El Hierro Kanarya Adaları içinde betonlaşmaya karşı koyabilmiş küçük bir adalardan biri.

Kanarya Adaları sene boyunca ılıman iklim özelliğine sahip, İspanya'ya bağlı bir bölgedir. Kanarya Adaları ismini nerden almış sorusuna birçoğumuzun aklına gelecek olan ilk şey Kanarya Kuş'udur, ancak bununla bir alakası yoktur. İsmini latince bir kelime olan canariae (köpek) 'dan almaktadır. Adalarda çok sayıda ve türde köpekler olduğu için Köpek Adaları denilmiştir.

 

Kanarya Adaları Atlantik Okyanusunda toplamda yedi volkanik adadan ve birkaç küçük adacıktan oluşmaktadır. Bunlar La Palma, La Gomera, Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote ve El Hierro'dur. Hepsinin ayrı ayrı iklimi, kültürü ve özellikleri vardır. Bu nedenle turistler Kanarya Adalarına yaptıkları ziyareti uzun tutup birkaç adayı ziyaret ederek farklı zevklerin tadını çıkarabilirler. Roma dönemimde Fortunatae ismiyle anılan Kanarya Adaları 1402 yılında Jean de Bethencourt tarafından fethedildi, bu durum  İspanyollar ve Portekizliler arasında çekişmelere yol açtı. 1479 yılında yapılan Alçaçova Antlaşması ile İspanyollar adayı ele geçirdi. Bu durum karşısında ayaklanan adalılar (Guancheler) İspanyollar tarafından katledildi. 1902'de ise Afrika uluslarının desteği doğrultusunda İspanyollara karşı gerçekleştirilen ayaklandırmalar kanlı bir şekilde bastırıldı. 1978'lere gelindiğinde ise bağımsızlıkçı hareketler tekrardan boy gösterdi. Kanarya'nın mutfağı ise İspanyol mutfağına yakın olmasının yanısıra kendine has yemekleriylede oldukça ünlüdür. En ünlü yemeği kuşkusuz Papas Arrugadas denen sadece buralarda yetişen minik siyak kırmızı patateslerin kişniş sosu ile servis edilerek hazırlandığı yemektir. Hemen hemen her öğün ekmek gibi yenmektedir. Ayrıca Okyanustan çıkan, Türkiye'nin denizlerinde bulunmayan bol miktardaki leziz balıkları, balık severler için kaçınılmaz lezzetleri arasındadır. 

 

Lanzarote

Lanzarote coğrafi özelliklerinden ötürü ilgi görmektedir, çünkü adalar arasında en fazla volkanik dağa sahip olanı odur. Lav çukurları ve Timanfaya Milli Parkı turistler tarafından en çok ilgi çeken yerlerdir. Ayrıca dalga ve rüzgar sörfü yapan ziyaretçiler için ise ideal plajlara sahiptir. Adayı ilgili kılan diğer bir şey ise dünyaca ünlü İspanyol sanatçısı Cesar Manrique'nin eserleridir.

 

 

 

 

 La Gomera

La Gomera; merkezinde bulunan ormanı, dar ve derin vadileri ve bunları saran sayısız palmiye ağaçları ile turistlerin gözdesidir. Gran Rey vadisi sayesinde göz kamaştırıcı doğal bir güzelliğe sahiptir. Bu vadi denize volkanik kumlarla kaplı olan bir sahilden açılmıştır. Ayrıca ada Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşif yolculuğu öncesinde uğrayıp dinlendiği yer olma özelliğide taşır. Hatta Kristof Kolomb'un konakladığı Sen Bastian'da ki bu yeri gidip görebilirsiniz. Bu yer bugünlerde ise müze olarak kullanılmaktadır.

 


Gran Canaria

Kanarya Adalarının ikinci en büyük adası olma özelliğine sahip olan bu ada farklı bölgelerinde farklı bitki örtüsü ve iklimlere ev sahipliği yapmakta. Bu nedenle 'minik kıta' olarakta bilinmektedir. Bu adada her çeşit plaja, dinlenme yerlerine ve uzunca sahil şeritlerine rastlanmaktadır. Maspalmas ve Playa Del Ingles bölgenin en bilinen sahil yerleridir.

 

  

Tenerife

Tenefire merkez ada olma özelliğini taşımasının yanısıra İspanya'nın en yüksek dağı, 3700 metrelik volkan olan El Teide'de burda bulunmaktadır. El Teide'ye ulaşmak için teleferik yardımı kullanılmakta. Ilıman iklim özelliğine sahip sahillerinin aksine sene boyunca kar görmek mümkündür. Kanarya Adalarının başkenti olan Santa Cruz burda bulunmaktadır. Santa Cruz hareketli kültür ve gece hayatını tercih eden turistler için ideal bir yerdir. Adalar arasında turistlerin en çok tercih ettikleri adadır. Ayrıca burda de Las Canadas adşı bir milli parkta bulunmakta. Bu park gerek havuzları gerek bahçeleri gerekse de akvaryumları ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca bu parkta 200 civarı papağan türü de vardır.

 

 

 

Fuerteventura

İspanyolcada kuvvetli rüzgar anlamına gelen Fuerteventura, diğer adalara kıyasla daha kurak ve sıcaktır. Kanarya Adaları içerisinde en uzun ve beyaz kumsallara sahiptir. Adanın belirli bölgelerinde yüksek dalgaların vurduğu plajlar yer almaktadır. Bu nedenle yılın her ayı sörfçüler için vazgeçilmez bir seçenektir. Ayrıca bölgenin en iyi restoranları ve barları burada yer almaktadır. Corralejo ve El Cotillo şehirleri ise turistlerin en ilgi odağı olan şehirleridir.

 

 

 

La Palma

Okyanus ikliminin görüldüğü bu adanın geçim kaynağı turizmin yanısıra şarap, tütün ve muz ihracatıdır. Tüm kıyı bölgeleri boyunca uzanan siyaha yakın renge sahip kumlarıyla ünlü plajlara sahiptir.

 

  

El Hierro

Amerika'nın keşfinden önce dünyanın en uç sınırı olarak bilinen bu ada, adalar içerisinde en sessizi ve küçüğü olarak görülmekte. Bu nedenle dinlenme mekanı olarak tercih etmek isteyen turistler için idealdir. Genel olarak volkanik izler taşımasının yanısıra Gomera Bassalt kayalıkları ile sarmalanmış bu ada adeta bir kaleyi anımsatmakta..

 

 

 

 

 

MALDİV ADALARI

Hint Okyanusu'nda 1800 kadar mercan adası ve kumladan oluşan Maldiv adaları, okyanus üzerinde muhteşem bir gerdanlık gibi duruyor. Su sporlarına, su altı dünyası cenneti

BORA BORA ADALARI

Sosyete Adaları 2 kısımdır: Windward Adaları ve Leeward Adaları. Windward Adaları: Tahiti, Moorea ve Tetiaora; Leeward Adaları; Huahine, Bora Bora...

MAURITIUS

Hint Okyanusunun Güney Batısında yer alan Mauritius adası 330 km uzunluğunda kumsalı , mercan kayalıkları, dağları, yemyeşil bitki örtüsü ile tatil cennetlerinden biri...

BAHAMA ADALARI

İşte "Amerika'nın tatil kampı." Dünyanın bu en güzel adalar topluluğunu ziyarete gelenlerin çoğu Amerika ve Japonya'dan. Birbirinden güzel adalardan oluşan Bahamalar

BALİ&LOMBOK ADALARI

17 bin adadan oluşan Endonezya'nın en ünlü adası Bali. Volkanik yapısı, el değmemiş tropik ormanları ve karlı dağlarıyla kontrastlardan oluşan bir güzelliğe sahip...

FİJİ ADALARI

Size özel dalgakıranın üzerinde akşam yemeği yemek unutulmaz bir anı! Burası çıplak ayak kumsalda yürüyeceğiniz, ayışığının aydınlattığı kıyılarda gece denize gireceğiniz yer.

FİLİPİNLER ADALARI

Büyük Okyanus'ta 7107 adadan oluşan ve 111 etnik grubun yaşadığı Filipinler, Güneydoğu Asya'nın turizm açısından en bakir bölgelerinden. Adaları Luzon, Visaya grubu...

HAWAİİ ADALARI

Ruh hali değişken bir yer burası. Hawaii'de kumsalın rengi bile her saat değişiyor. Bazen şeker beyazı, bazen kırmızı. Canı istediğinde yeşil, hatta bazen siyah.. Ruhunuz bu...

JAMAİKA ADASI

Küba'nın 150 km. güneyinde konumlanan Jamaika, Karayipler'in en büyük 3. adası. Jamaika, adalara özgü kumsalı ve hindistancevizi ağaçlarıyla kıyılarını çevreleyen plajlar...

KANARYA ADALARI

Sıcak iklimini kültürü ve el değmemiş doğası ile harmanlayan Kanarya Adaları yazları turist akınına uğruyor. Sıcak iklimi ve macera tutkunlarınca bilinen timsah parkları.

KARAYİP ADALARI

Adaların doğal güzellikleri bir yana, baharatlı enfes yemekleri, sizi 24 saat dansa davet eden reggae müziği ve dünyanın hiçbir yerinde tadamayacağınız romlu kokteylleri...

KO SAMUİ - BANGKOK

Tayland'ın güneyindeki cennet adalardan birisi de Ko Samui Adası (Bangkok'tan 80 dakikalık uçak yolculuğuyla adaya varılıyor). Onlarca plajıyla ve egzotik atmosferiyle...

KIBRIS - KKTC

Akdeniz'in en temiz suları, üç kıtanın birleşme noktası ve anavatandan bir parça... Romantik bir adada balayını geçirmek isteyip de uzaklara gidemeyenler için...

KÜBA ADASI

Karayipler'in en büyük adası olan Küba, dünyanın en güzel denizlerinden birine sahip. Bir tarih, kültür ve salsa cenneti olan adaya güneşin, denizin ve zevkin ülkesi de denir.

MADAGASKAR ADASI

Hint Okyanusu'nda konumlanan, kızıl toprakları nedeniyle 'Büyük Kırmızı Ada' diye de adlandırılan Madagaskar etnik kabileleri, gizemli inançları ve ritüelleri, oyuncak hasır...

MALTA ADASI

Akdeniz'de, İtalya'nın Sicilya Adası'nın 100 km güneyinde bulunan Malta, 400bin nüfuslu küçük bir ada... Malta Cumhuriyeti, Malta, Gozo ve Comino adlı üç adadan oluşuyor.

MARTİNİK ADASI

Küçük Antiller'de konumlanan Martinik, doğası, kulaklardan eksilmeyen müziği ve güler yüzlü insanlarıyla büyüleyici bir volkanik ada ve tam bir çiçek cenneti: 500 orkide türü

MAYORKA ADASI

Akdeniz'in ortasında bir grup adadan oluşan Balear Adaları'nın en büyüğü olan Mayorka, çiçekli doğası, gizemli mağaraları, keskin uçurumları, masal dünyasını andıran...

MOOREA ADALARI

Sosyete Adaları 2 kısımdır: Windward Adaları ve Leeward Adaları. Windward Adaları: Tahiti, Moorea ve Tetiaora / Leeward Adaları: Huahine, Bora Bora, Raiatea/Tahaa, Maupiti 

PHUKET ADASI

Deniz, güneş ve kum üçgenini renk cümbüşü Doğu kültürüyle birleştirin... İşte Tayland. Adaları ve kıtası ile bir büyük ülke. Uzakdoğu'daki belki de en canlı gece hayatı

REUNION ADALARI

Yeryüzünün farklı oluşumlarına, yanardağlara ilgi duyan çiftler, Hint Okyanusu'nda bir ada olan Reunion' da büyülenecekler.  Soğuyan lavların biçimlendirdiği volkanik...

SEYŞEL ADALARI

Eğer bozulmamış tropik bir cennet arıyorsanız Seyşeller tam size göre.  Palmiye ağaçlı kıyılardan başka vahşi hayatla dopdolu ormanlar ve dalış için mükemmel mekanlar

TAHİTİ

Sosyete Adaları 2 kısımdır: Windward Adaları ve Leeward Adaları. Windward Adaları: Tahiti, Moorea ve Tetiaora / Leeward Adaları: Huahine, Bora Bora, Raiatea/Tahaa, Maupiti

VİRJİN ADALARI

Küçük ve yemyeşil adacıklar, dalgıçların aşık olacağı kayalıklar, kimselerin bilmediği koylar ve berrak bir deniz. Her koya saklanmış lüks tesisler. Gerçek huzur ve sonsuz mavilik.

YENİ ZELANDA

Büyük Okyanus'un güneyinde, Ekvator ile Güney Kutbu arasında konumlanan bu adada yıl boyunca ılıman iklim egemen. Aynı zamanda balayı seyahatlerinde renk ve...

MEVSİMLERE GÖRE BALAYI MEKANLARI

İşte mutlu son… Şimdi yeni bir hayata başlıyorsunuz! Hayatınızın en güzel tatiline, balayı yolculuğuna çıkıyorsunuz… Nereye? Balayı seyahatlerinde genellikle bol güneşli beldeler ilk tercihte yer alırlar. Elbette farklı beklentilere de cevap vermeli seçilen yer…

ROMANTİK BALAYI ADALARI

Yeni evli çiftlerin balayında öncelikli tercihi uzak ve tropik romantik adalardan yana. Maldivler'den Mauritius'a; Bora Bora'dan Yunan Adaları'na kadar en beğenilen tropik adalarda görebileceklerinizi ve yapabileceklerinizi bir araya getirdik.

YUNAN ADALARI

Ege'nin incileri Yunan adaları içinde 'özgür aşk adası' diye de tanımlanan Mikonos, ve Akdeniz'in en etkileyici adası ve Yunan adaları içinde de en farklı olanı, Santorini Adası.