ALYANS - TAKI REHBERİ

Evleneceğiniz günün en güzel hatırası...alyanslar...Düz klasik veya farklı altın modeller, pırlantalı yüzükler, Tria'lar, tam turlar... Kadın ve erkeğin yaşamları boyunca taktıkları en romantik mücevher olan alyans, aynı zamanda aşkın sembolü.

Evlilik yüzüğü neden sol elin yüzük parmağına takılıyor

İster dini, ister resmi olsun; alyans, tüm evlilik törenlerinde sol elin dördüncü parmağına takılıyor.  Yüzük parmağındaki damarlar doğrudan kalbe gidiyor.

Alyans belki de kadın ve erkeğin hayatları boyunca taktığı en romantik mücevher. Tarih boyunca heyecan verici ve büyüleyici güzelliği ile aşkın sembolü oldu. İster dini, ister resmi olsun tüm evlilik törenlerinde gelinin sol elinin dördüncü parmağına takılıyor. Çünkü eski bir Mısır inanışına göre sol elin yüzük parmağındaki damarlar doğrudan kalbe gidiyor. Nikah yüzüğünün şekli ise devamlılığı, iki ruhun birleşimini ve sonsuzluğu simgelediği için kesintisiz yuvarlak. 

 

Yüzük nasıl seçilir

Nişan ve nikah yüzüklerinizi seçmek için geniş bir zaman ayırmanız gerekiyor çünkü bunlar sizin en önemli yüzükleriniz olacak. Alyans alırken ilk seçimi metali konusunda yapmanız gerekiyor. Son yıllarda platin takılar kullanılmaya başlansa da altının geleneksel özelliğini ve yıllardır ilk tercih edilen metal olduğunu gözardı etmeyin.

Yüzüğün parmağınıza rahat bir şekilde oturduğundan emin olun. Çok büyük olmamalı aksi takdirde kaybetme riskiniz artar. Ölçü konusunda kuyumcunuzun fikrini alın. 

 

Yüzük nereden alınır

İstanbul Kapalıçarşı'da ve ünlü takı tasarım markalarında alyans bulabilirsiniz, fakat servis ve fiyat bakımından hepimiz biliriz ki Kapalıçarşı bir numaradır. Ünlü markalardan alacağınız bir yüzük iki haftada teslim edilirken Kapalıçarşı'da iki günde içlerine tarih ve isim yazılmış olarak alabiliyorsunuz. Alyans modellerini incelemek için tıklayın.

Pırlanta Yüzükler fotoğraf galerisindeki resimlerle güvendiğiniz bir kuyumcuya beğendiğinizin modelin aynısını yaptırabilirsiniz. Taş kalitesi hakkında bilgi almak için pırlanta rehberimizi inceleyebilirsiniz.

 

Pırlanta Takılar

Gelinliğinizle kullanacağınız en güzel aksesuarınız takılarınız olacaktır. Birbirinden güzel, ışıl ışıl modeller arasından seçim yaparken takıların çekiciliğinden yararlanmak için aksesuar seçimini dikkatli yapın. Takı seti için alışverişe ailelerle birlikte gidilir ve genellikle takı alışverişi, damat ve ailesi tarafından yapılır. Alınan takı seti, düğünde takması için geline hediye edilir veya düğün öncesinde damadın annesi tarafından gelinin boynuna takılır.

Unutmayın, zerafet ayrıntılarda gizlidir. Gümüş veya altın bileklikler, inci işlemeli gümüş ve altın kolyeler, gelin tacı, pırlantalı takı setleri…PIRLANTALI TAKI MODELLERİ galerimize tıklayarak görselleri inceleyince birbirinden şık ve modern modeller arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız.

 

Nişan Yastıkları

Yüzük merasimi için nişan yastıkları veya yüzük tepsileri kullanılır. Küçük beyaz bir yastığınız varsa onu kurdelelerle ve yapma güllerle bağlayabilir, yüzükleri de yanına iliştirebilirsiniz. Veya beyaz dantel bir örtüve kurutulmuş (damat adayının hatıralarından) veya yapma güller ile şık bir tepsi hazırlayabilirsiniz. Güzel bir tepsiniz yoksa bile tepsinin üstüne uzun bir saten örter, üstüne yüzükleri ve aksesuarları yerleştirip zarif bir sunum hazırlayabilirsiniz... ÖRNEK NİŞAN YASTIKLARI