ÇAMAŞIR MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ

Son dönemlerde iki tip çamaşır makinesi mevcut: önden doldurmalı ve üstten doldurmalı. Evinizde makine için ayıracağınız mekana göre kapağın önden mi yoksa üstten mi açılabilir olacağına karar verebilirsiniz. 

Önden doldurulan çamaşır makineleri: 

* Yerden kazanmak için üst kısmına da kurutucu yerleştirebilirsiniz.

* Daha hassas yıkamalar için de uygundur.

* Daha az su tüketir. 

Yukardan doldurulan çamaşır makineleri: 

* Daha ucuzdur ama enerji kullanımı daha fazladır.

* Yerden kazanmak için her yere yerleştirilemeyebilir.

 

Çamaşır makinesi alırken aşağıdaki noktaları gözönünde bulundurmakta yarar var: 

* Program ve ek fonksiyonların kullanışlı olması. Ön yıkama ve kire göre süre ayarlama opsiyonları tercih edilebilir. Çok kirli olmayan çamaşırlar için hızlı yıkama programı da olmalıdır.

* Evdeki bireylerin alışkanlıklarına göre ideal kg kapasitesi ve sıkma devri seçimi (tercihen 800-1200 civarı idealdir)

* İleride su sızdıran ve gövdeyi çürüten,sürekli deterjan artığı bırakan deterjan çekmeceleri başa bela olabilir. Çıkarılıp takılabilir çekmeceli modelleri tercih ediniz.

* Yıkama ve sıkmadaki ses düzeyi de satınalma da belirleyicidir. Çok gürültülü makineleri belirli saatlerden sonra kullanamayabilirsiniz.

* Bazı zaman ayarlı çamaşır makineleri, sizin istediğiniz saatte yıkamaya başlar, böylelikle siz dışarıdayken çamaşırların makinede kalmasını önlemiş olursunuz. Çamaşırları asmak için işten veya dışardan dönüş saatinize göre makinenin başlamasını sağlayabilirsiniz.

* Çamaşır makinelerinin çalışma esnasında makinenin açılmasını engelleyecek otomatik bir kilit sistemi vardır. Güvenlik açısından mutlaka teyit ediniz.