EV ELEKTRONİĞİ SATIN ALMA REHBERİ

Evinize televizyon veya elektrikli süpürge satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Süpürge Satınalma Rehberi

Elektrik süpürgesinin çekiş gücünü belirleyen motor gücü değil, emiş basıncıdır. Emiş gücü, motor gücü ile bağlantılı olsa da direk orantılı değildir. Dolayısıyla emiş gücü bakılacak ilk özellik olmalı. 1400W motor gücünde bir elektrikli süpürge, 1600W gücünde bir makineden daha iyi emiş gücüne sahip olabilir. Bu değer 350W vb gösterilir. Bazen aşırı güçlü motoru olan makineyle süpürmek de oldukça zor olabilir. Süpürge fırçası zemine yapışınca ileri geri çekmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla ürünü mağazada denemekte yarar var. 

Süpürgenin hortumu ne kadar uzun olursa emiş gücünde o kadar kayıp yaşanıyor. Teleskopik boru her zaman daha kullanışlıdır. Ayrıca süpürge gövdesi mümkün olduğunca küçük olmalıdır, yoksa süpürgeyi evde gezdirmekte zorluk yaşarsınız. 

Süpürgenin torba ve filtrelerinin de kolayca değiştirilebilir cinsten olduğuna dikkat etmelisiniz. Hazneli model almayı düşünüyorsanız, tozun rahat boşaltılabilecek kullanışlıkta olup olmadığını inceleyin. Son olaral, filtre ve torbaların her yerde bulunabilen modeller olduğuna dikkat edin. 

Televizyon Satınalma Rehberi

Teknolojisi eski kalmasına rağmen tüplü (katot ışın tüplü – CRT), yani arkası geniş televizyonlar çok ucuz fiyatları dolayısıyla halen tercih ediliyor. Bu televizyonlar yüksek enerji tüketimi ve düz tüplerin üretilmesini zorlaştırması sebebiyle artık sadece giriş seviyesi ürünlerde kullanılıyor.

Projeksiyon TV
'lerde ise görüntünün netliği ve kontrastı diğer teknolojilere göre düşük düzeyde kalıyor. Bu sebeple ciddi bir seyir keyfi verecek televizyon arıyorsanız, önümüzde iki - üç seçenek var. Plazma, LCD ve LED TV'ler. 

Plazma TV'lerin artıları arasında, mükemmele yakın görüntü ve 7 milyara ulaşan renk/çözünürlük kalitesi, farklı açılardan izlenebilme, uzun süreli kullanım ve contrast oranının (en parlak beyazla en koyu siyah arasındaki parlaklık farkı) yüksek olması yer alıyor. 

Eksileri arasında ise, ince olmasına rağmen ağır olup bu yüzden duvara asılırken mutlaka profesyonellerin gelip montajı yapması gerekliliği, çok fazla enerji harcaması ve hassas olması yer alıyor. 

LCD televizyonlara bakacak olursak, renklerin netliği, ince ve hafif olmaları, keskin görüntüye sahip olmaları avantaj, çözünürlüğün sabit olması, düşük contrast oranı ve koyu siyah renk üretmesinin zor olması eksi yönleri olarak görülüyor. 

Ekran ömrü olarak ise plazma TV'lerin gazları 25 bin ile 30 bin saat aralığında kullanılabiliyor. LCD TV'lerin ekranları ise ortalama olarak 50 bin - 75 bin saatlik ömre sahip.

LED TV kavramı LCD teknolojisini ileri götürmüş bir gelişme. LED TV olarak anılan televizyonlar aslında bildiğiniz LCD ile aynı olmakla beraber, arka aydınlatma için klasik lambalar yerine LED aydınlatma kullanıyorlar. Bu da görüntü kalitesinde yükselme sağlıyor. Ayrıca LED TV, LCD'lere oranla daha az enerji tüketiyor; fakat fiyatları da oldukça pahalı.

Plazma TV alırken: Plazma televizyonlarda aynı ölçülerde Full HD ve HD Readpanelleri bir arada bulmak mümkün. Unutmayın, Full HD ekranlar 1920x1080 piksellik bir görüntü sağlarken HD Read'de bu boyut sadece 1366x768 piksel. Dolayısıyla Full HD filmlerinizi kayıpsız izlemek istiyorsanız ekranınızın da Full HD olması gerekir.

LCD TV alırken: Marka ve modellerin değişik görüntü işleme özellikleri var ve bunlar yerine göre fark yaratıyor. Örneğin Son'deki MotionFlow ve benzeri özellikler, görüntüdeki karelerin arasına ek kareler yaratarak görüntünün daha akıcı görünmesini sağlıyor. Elbette bu tür özellikler her zaman muhteşem sonuçlar vermeyebiliyor ama görüntü titremeden 200 Hz seviyesine çıkan ekran tazeleme hızının altını bu şekilde doldurabilen ürünler ilginizi çekebilir. Tavsiyemiz, almadan önce ürünü çalışır şekilde görmeniz.

Ayrıca bazı televizyonlarda bulunan ağ üzerinden medya oynatabilme yetenekleri de değerlendirmeye alınabilir. Örneğin bu konuda DLNA gibi standartlar hayatınızı ve evdeki aygıtların iletişimini kolaylaştıracaktır.