ÇEYİZ HAZIRLIKLARI REHBERİ

Evlilik öncesi, gelin adaylarının önem verdiği hazırlıklarda biri de çeyiz hazırlığı oluyor. Yeni bir hayata adım atacakları evleri için en çok beğendikleri ve en güzel eşyaları seçmek konusunda ekstra bir çaba içerisinde giren gelin adayları, bu nedenle çoğu zaman stres yaşayabiliyor.

Çeyiz alışverişinizi daha rahat ve stressiz yapmak için, sizin için sunduğumuz önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Liste Hazırlayın

Çeyiz alışverişine çıkmadan önce liste hazırlamanız öncelikli aşamayı oluşturuyor. Hazırlayacağınız liste, gerekten neye ihtiyacınız olduğunu belirleyeceği gibi, alışveriş, daha rahat ve hızlı bir şekilde tamamlamanıza da yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, çeyiz listesi ile ihtiyacınız olmayan eşyaları eleyerek, bütçenizi sarsmadan çeyiz alışverişinizi de tamamlamanız mümkün oluyor.

EVLİLİK ALIŞVERİŞ LİSTESİ

Çeyiz Alışverişini Yapacağınız Yerleri Belirleyin

Çeyiz alışverişinde ne alınacağına karar vermek kadar nereden alınacağına karar vermek önem taşıyor. Bu doğrultuda, çeyiz ürünleri için özelleşmiş mağazalar en başta yer alsa da alternatif pek çok seçenekte söz konusu. Alışveriş merkezlerinde yer alan ve pek çok ihtiyacınızı tek bir yerde bulabileceğiniz mağazalar, hızlı bir çeyiz alışverişine imkân tanıyor. Üstelik bu mağazalarda uygulanan indirim ve promosyonlar sayesinde bütçenizi aşmadan alışveriş yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra belirlediğiniz markalar varsa sezon ve sezon sonu indirimlerini takip ederek hem uygun, hem de istediğiniz gibi bir çeyiz alışverişi yapmanız mümkün oluyor.

Çeyiz Setlerini Değerlendirin

Çeyiz alışverişinde özellikle mutfak ve banyo ürünlerinde set halinde satılan ürünleri tercih etmeniz zaman ve bütçe açısından kolaylık sağlıyor. Tabi, bu setleri ihtiyacınız dahilinde tercih etmeniz önem taşıyor. Diğer yandan çeyiz seti alırken, içeriğinde yer alan parçaları iyi incelemek ve gerçekten ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığına bakmak gerekiyor.

Gereksiz Eşyalardan Kaçının

Ev eşyaları özellikle gelin adaylarının çokça ilgisini çekiyor. Bu açıdan, çeyiz alışverişine çıkan gelin adayları gördükleri ve beğendikleri çoğu şeyi alma eğilimi içerisinde oluyor. İşte bu noktada,  çeyiz alışverişinde neredeyse hiç kullanmayacağınız eşyaları almamaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca çeyiziniz için kendi zevkinize uyan parçaları satın almanız, sonrasında kullanmaktan hoşlanmayacağınız bir eşyaya boşuna bütçe ayırmanızı önlemiş oluyor.

Nişan Bohçasına ne konulur?